Haber Detayı
03 Mart 2015 - Salı 14:09
 
Efkan Ala hakkındaki gensoru kabul edilmedi
SİYASET Haberi
Efkan Ala hakkındaki gensoru kabul edilmedi

MHP’nin İçişleri Bakanı Efkan Ala hakkında verdiği gensoru önergesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmedi.

MHP’nin İçişleri Bakanı Efkan Ala hakkında, kamu düzenini sağlamada görevlerini yürütemediği, PKK-KCK’nın faaliyetlerini engelleyemeyerek paralel devlet yapılanmasına zemin hazırladığı, rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasını akamete uğratma girişimlerinde bulunduğu iddiasıyla verdiği gensoru önergesinin gündeme alınması TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmedi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Meclis Genel Kurulu'nda kendisi hakkında verilen gensoru önergesinin görüşüldüğü oturumda konuştu. Anayasa’yı eleştiren Ala , Anayasayı tanımadığını ifade etti. Mevcut anayasanın darbe anayasası olduğunu belirten Ala şu ifadeleri kullandı, “Anayasa darbe anayasasıdır, doğru dürüst anayasa değildir. Anayasada diyor ki; milletindir egemenlik millet bu egemenliğini anayasal kurumlar eliyle kullanır, katılıyor musunuz? Milletvekili eliyle kullanır referandumla kullanır. Anayasaya evet, yemin ediyoruz uyuyoruz. Ama bu anayasanın kötü bir anayasa olduğunu söylememize engel bir durum yok olsa da tanımıyoruz.”

Çözüm sürecine ilişkin de değerlendirmelerde bulınan Ala, ““Diyarbakır Cezaevi'nin zulmünü bilmeyen bu meseleyi çözümde bir katkıda bulunamaz. İnsanların anadillerini yasaklamayı kınayamayanlar bu meselenin çözümüne katkıda bulunamaz. Ben Bulgaristan’da Türklerin isimleri, dinleri yasaklandığında siyasal bilgiler öğrencisiydim, Saraçhane’de en önde yürüyordum, yine yürürüm. Benim dilim yasaklanıyordu. Benim dilim yasaklandığı zaman hangi tepkiyi koyuyorsam, benim kardeşimin, Kürtler de benim kardeşimdir, onların dili yasaklandığında aynı tepkiyi koyarım” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı