Haber Detayı
04 Mart 2015 - Çarşamba 17:40
 
İnternetten 4 Bin TL’ye Çay
SAĞLIK Haberi
İnternetten 4 Bin TL’ye Çay

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, ilk kez geçen yıl ürettikleri beyaz çayı, kilosu 4 bin liradan internet üzerinden piyasaya sürdüklerini açıkladı Çay, internette satışa konulduktan hemen sonra 15 kişi sipariş verdi.

Geçen yıl üreticilerden alınan1531 kgyaş beyaz çay tomurcuğundan370 kgbeyaz çay üretildiğini belirten Çaykur Genel Müdürü Sütlüoğlu, ’İmparatorların çayı’ olarak bilinen beyaz çayın çok değerli olduğunu anlattı. Sütlüoğlu, "Sağlık değeri son derece yüksek. Dünyada çok kısıtlı üretildiği için her zaman bulunamayan değerli bir ürün. Çok yüksek oranda antioksidan özelliği var. Gençleştirme, cilt güzelliği, yaşlanmayı önleme ve zayıflatma özelliğinin yanı sıra anti kanserojen olduğu da dünyaca biliniyor" diye konuştu.

Beyaz çaydan kanser ilacı yapılacak

Japonya’da beyaz çayla ilgili bilimsel çalışmalar yürütüldüğünü hatırlatan Sütlüoğlu, "Dr. Ozan Fidan’ın bu alanda Japonya’da Çaykur’la birlikte yürüttüğü bir çalışma var. Bu çalışmada, beyaz çayda JP53 kod adlı kanserli hücreleri durduran, küçülten ve onu tedavi eden bir madde keşfettik. Bu madde üzerinde çalışmalar devam ediyor. Önce gıda takviyesi, ardından ilaç olarak piyasaya çıkacak. Çaykur olarak bu çalışmada olacağız" diye konuştu. 

Beyaz Çayın üretimine ilişkin de bilgiler veren Sütlüoğlu, "Üreticilerimize teşekkür ediyoruz. Beyaz çay tomurcuklar tek tek elle toplanarak elde ediliyor. Bu hassas işi üreticilerimiz üstlenmeseydi piyasaya beyaz çay veremeyecektik. Bizim çayımızın farklı bir özelliği daha var. Üzerine kar yağdığı için haşere barındırmıyor. Dolayısıyla haşere zehri kullanmıyoruz. Doğal özelliğe sahip beyaz çayımız diğer ülkelerin beyaz çayından çok daha değerli” dedi. Sütlüoğlu Beyaz çayı internet üzerinden satışa sunduklarını ifade eden Sütlüoğlu, "Beyaz çayı sadece Çaykur olarak e-ticaret kanalı ile pazarlayacağız. Bayilerde ve marketlerde olmayacak. Bu şekilde e–ticaret kanalı açmış olduk. ‘www.caykursatis.com’ adresinden beyaz çaya ulaşılabilecek. Ürün kargo ile teslim edilecek. 20 gramlık kutularda satış yapılacak. Kutu fiyatı 80, kilo fiyatı da 4 bin lira olarak belirlendi. Mücevher kutusu gibi ahşap ambalajda ve cam şişe içerisinde taktım ediyoruz. Şişeler mühürlü olacak" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı