Haber Detayı
05 Mart 2015 - Perşembe 20:00
 
NLP Koç Ziya Ustaoğlu’ndan Stresle Baş Etme Taktikleri
EĞİTİM Haberi
NLP Koç Ziya Ustaoğlu’ndan Stresle Baş Etme Taktikleri

Yaşam koşulları nedeniyle çağımızda herkesin sorunu haline gelen ve birçok hastalığı tetikleyen stresle başa çıkmanın ipuçlarını NLP Koç Ziya Ustaoğlu veriyor Stresin birçok hastalığa davetiye çıkardığına dikkat çeken Ustaoğlu, Stresi olumlu ve Olumsuz olarak ikiye ayırarak, stres yönetiminin mümkün olduğunu söylüyor.

Belirtilere Dikkat

“Stres vücudumuzun yıpranmışlık oranıdır” diyen Ustaoğlu stresin çeşitli belirtilerini şöyle sıralıyor; “Stres,  vücudumuzun çeşitli içsel ve dışsal uyaranlara verdiği otomatik tepkidir. Stres zihinsel fizikse ve sosyal belirtiler içerir. İsteksizlik, bıkkınlık, yorgunluk, baş ağrısı, iştah kaybı, ağlama, uykusuzluk, fazla uyuma vb. belirtileri vardır. Alkol, uyuşturucu ve benzeri kötü alışkanlıklara yönlendirebilir.”

Stresi yönetmenin mümkün olduğunu belirten Ustaoğlu, stresle baş etmek için şu ipuçlarını sıralıyor;

Bir miktar stres hedef gerçekleştirmemiz, harekete geçmemiz için bize dürtü sağlayan, olumlu stres iken, stres seviyesi yükseldiğinde, yaşam kalitemiz düşmeye ve psikolojik, fizyolojik bazı rahatsızlıklara davetiye çıkartmaya başlar.

Birçok hastalığın temeline baktığımızda stres kaynaklı olduğunu görmekteyiz. Stres yönetimi, öncelikle kendi düşünce, duygu ve davranış yapımızı, meta programımızı bilmek, kendimizi tanımak, olaylara, durumlara ve insanlara verdiğimiz tepkinin farkında olmakla mümkündür.

  • Bizi nelerin, hangi durumların, kimlerin strese soktuğunun farkına varmamız kontrolü ele almamızın temelini oluşturur.
  • Öncelikle stresten kurtulmak için olumlu düşünce yöntemini öğrenmemiz gerekir. Hedeflerimizi her zaman olumlu cümlelerle ifade etmeliyiz. İstemediklerimize değil istediklerimize odaklanmalıyız.
  • Karşılaştığımız sorunlarda “NEDEN bu benim başıma geldi?” sorusu yerine kendimize “NASIL çözüme ulaşabilirim?” sorusunu sorup beynimizin çözüme odaklanmasını sağlamalıyız.
  • İş hayatında, gözümüzde büyüttüğümüz hedeflerimizi aylara, haftalara, günlere ve saatlere bölmeli “parçala/ böl/ yok et “ tekniğini kullanarak zihnimizi rahatlatmalıyız.
  • Olaylara bakış açımızı değiştirmeli her türlü kişinin bir fırsat olduğunu, bu yaşadığımız deneyimden ne öğrendiğimizi kendimize sormalı ve aynı hatayı tekrar yapmamak için farklı seçenekleri uygulayabileceğimizi düşünmeliyiz.
  • Zihin ve bedenin aynı sistemin bir parçası olduğunu düşündüğümüzde beden sağlığımıza dikkat ederek dengeli beslenme, yeterli uyku vb. bedenimizin ihtiyaçlarını karşılayarak sağlığımızın olumlu etkilenmesini sağlamalıyız.
  • Kendimizi neyin rahatlattığını, zihinsel boşaltımı nasıl sağladığımızı öğrenmeli ve kendimize zaman ayırmalıyız.
Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
NLP Koç Ziya Ustaoğlu’ndan Stresle Baş Etme Taktikleri
Yorumlar
Haber Yazılımı