Haber Detayı
06 Mart 2015 - Cuma 15:20
 
Merkez'den Dolara çok sert müdahale beklentisi
EKONOMİ Haberi
Merkez'den Dolara çok sert müdahale beklentisi

Dolar 2,60’ı aştı, Merkez Bankasından İndirim beklentisi arttı.

Birkaç haftadır Türkiye’nin en çok konuşulan gündem konusu olan Faiz indirimi tartışması, Dolarda devam eden yükselişle tekrar alevlendi. Doların 2,60 seviyesini aşması Merkez Bankasından faiz indirim beklentisini de arttırdı. Bazı uzmanlar sert bir müdahale beklediğini ifade ediyor.

İstifa Tartışmaları da etkiledi

Uzmanlar, doların ateşinin çıkmasında küresel etkilerin yanı sıra, Ali Babacan ve Erdem Başçı'nın istifa edeceğine yönelik dedikodular ve Başçı'nın sağlık sorunlarından ötürü Merkez'in toplantısına katılmadığı yönündeki bilgi de eklenmesinin etkili olduğu görüşünde.

Bir Günde 4 Zirve

Dolar bir anda rekor üstüne rekor kırmaya başladı. Her ne kadar Merkez'den istifa iddialarına yalanlama ve Başçı'yla ilgili "Görevinin başında" açıklamaları gelse de yurtdışından gelen veriler ile Amerikan Merkez Bankası'nın yaklaşmakta olan kritik faiz kararı da sürece eklenince dolar bir gün içinde 4 zirve birden gördü. 

İç tartışmalardan bağımsız

Yaşanan artışın sanıldığının aksine sadece içerideki gelişmelerden kaynaklanmadığına dikkat çeken uzmanlar, dolara ciddi bir talep olduğu için yurtdışında da değer kazandığının altını çiziyorlar.

Dolar için kritik iki hafta içerisinde olduğumuzu söyleyen Bazı uzmanlar Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam rakamları ile FED’in özellikle 18 Marttaki toplantısında ‘’Sabırlı’’ ifadesini kaldırıp kaldırmayacağının bu noktada çok önemli olacağı görüşünde. Ayrıca Merkez Bankası’nın dolardaki artış sonrasında döviz satım ihaleleri ile ilgili aldığı kararların kurda pek fazla etkili olmamasının sebebini TL bazında hala tedirginlik olması olarak açıklıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı