Haber Detayı
06 Mart 2015 - Cuma 15:28
 
Dolardaki yükselişin nedeni dış kaynaklı
EKONOMİ Haberi
Dolardaki yükselişin nedeni dış kaynaklı

Başbakan Davutoğlu, Türkiye’de doların rekor seviyede yükselmesinin dünyadaki genel bir dalgalanmanın yansıması olduğunu söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, New York’ta Birleşmiş Milletletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Davutoğlu, Dolardaki yükselişin nedenine dair soruya, "Doların yükselmesi, doların diğer para birimleri karşısında yükselmesiyle ilgili bir husustur. Sadece Türkiye'deki tartışmalara bağlanamaz. Dolardaki yükselişle ilgili tüm kurumlarımız gerekli tedbirleri almaktadır. Dün ilk yükseliş trendi olduğunda ben de buradan merkez bankası başkanımızla bir görüşme gerçekleştirdim. Gerektiğinde her türlü tedbir alınır ama bunun dünyadaki genel bir dalgalanmanın Türkiye'ye yansıması olduğu unutulmamalı. Türkiye'de kur dolayısıyla özel bir kriz olduğu gibi bir kanaat, doğru bir kanaat değil ama bunu ciddiyetle ele alıyoruz" yanıtını verdi.

“Problem Uçakta Değil”

Başbakan, son 10 gün içinde yaşanan ikinci F4 kazasıyla ilgili ise “Bana verilen ilk bilgide, doğrudan uçaktan kaynaklanan bir problemden çok, eğitimin kendisinin doğasında olan bazı faktörlerin etkili olabileceği gündeme getirilmişti ama tabii bütün tetkikler yapıldıktan sonra bu konu açıklığa kavuşacak” diye konuştu.

Ban Ki-mun ile olan görüşmesinde öncelikle Suriye ve Irak konularının gündeme geldiğini belirten Davutoğlu şu önemli mesajları verdi:

Türkiye İstikrar Adası

Dün yatırımcılarla yaptığımız görüşmelerde Türkiye’ye olan ilginin, bu dönüşüm programlarına olan alaka dolayısıyla gayet verimli olduğu inancındayım. Önemli olan, Türkiye’nin bu küresel kriz ortamında, ekonomik kriz ortamında, bir istikrar adası olarak, siyasal istikrar adası olarak yükselen bir ekonomi olarak, dünyada yatırımcıların gündeminde olması. Bu çerçevede görüşmelerin çok başarılı geçtiği inancındayım.

DOLARIN YÜKSELMESİ GENEL DALGALANMA

Doların yükselmesi konusu, dünyadaki genel doların önce Euro karşısında, sonra diğer dünya para birimleri karşısında yükselmesiyle ilgili bir husustur. Türkiye’deki tartışmalara bağlanamaz sadece. Dolardaki bu yükselişle ilgili olarak bütün kurumlarımız, birimlerimiz gerekli tedbirleri almaktadır. Ben de Merkez Bankası başkanımızla buradan bir görüşme gerçekleştirdim. Her türlü tedbir alınır. Ama bunun dünyadaki genel bir dalgalanmanın Türkiye’ye yansıması olduğu unutulmamalı. Türkiye’de kur dolayısıyla özel bir kriz olduğu gibi bir kanaat doğru bir kanaat değil. Ama bunu ciddiyetle ele alıyoruz. Her kur değişiminin Türk ekonomisi üzerinde oluşturacağı baskıyı, enflasyon üzerinde yapacağı etkiyi, bütün bunları göz önüne alıyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı