Haber Detayı
07 Mart 2015 - Cumartesi 20:55
 
Aslında “Kadınlar Günü” nedir?
MAGAZİN Haberi
Aslında “Kadınlar Günü” nedir?

Bergüzar Korel, bir markanın 'Cesur Olmak' kampanyasının tanıtımında bir süre dizi oyunculuğuna ara vereceğini açıkladı. Korel, "Yeni sezonda tiyatro yapmak istiyorum" dedi.

Zeytin Dalı, Binbir gece, Karadayı gibi çok beğenilen ve izlenen TV dizilerinde başrollerde oynayan Bergüzar Korel’in dizi oyunculuğuna ara vereceğini açıklaması televizyon izleyicilerini üzdü.

Partneri de aynı kararı vermişti

Başarılı oyunculuğu ile göz dolduran güzel oyuncu Korel ‘in Kara Dayı dizisinde başrolü paylaştığı partneri Kenan İmirzalioğlu da benzer bir karar açıklamıştı. İmirzalioğlu geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamalarda, TV dizilerinin sürelerinin çok uzun olduğunu belirterek, dizi süreleri kısalana kadar dizi projelerinde yer almayacağını açıklamıştı.

Anlaşılan önümüzdeki dönemde Tv dizilerinde alıştığımız isimler yerine yeni yıldızlarla tanışacağız.

----------------

Aslında “Kadınlar Günü” nedir?

Her yıl 8 Mart’ta kutlanan Dünya Emekçi Kadınlar günü ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu yıl da tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birçok kadınlar günü etkinliği düzenleniyor.

Ülkemizde özellikle Özgecan Aslan’ın öldürülmesi ile tepkinin doruğa ulaştığı “Kadına Şiddet” bu kadınlar gününün ana teması oldu. Her geçen gün artan kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin engellenmesi için kadın örgütleri ve STK’lar çeşitli toplantılar, protestolar ve gösteriler düzenliyor.

Peki Her yıl kutlanan Kadınlar günü nasıl ortaya çıktı, neden Tüm dünya’da kutlanıyor? Birçok kişi için kadınlara çiçek almak ’tan ibaret olan kadınlar gününün hikayesi aslında son derece trajik.  Hikayesi nedeniyle de 8 Mart daha anlamlı kutlanmayı hak ediyor.

BM tarafından belirlendi

Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gün olan 8 Mart; İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

129 kadın işçi hak uğruna can verdi

8 Mart’ın belirlenmesine neden olay ise 8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde meydana geldi. New York’ta 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi.

Dünya tarihinde hak mücadelesi olayları bakımından özel bir yere sahip olan ve 129 kadın işçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olay can kaybı nedeniyle bir trajediyi hatırlatsa da kadınların mücadelesi bakımından yeni bir dönem başlatması bakımından kadın ve işçi hakları açısından dönüm noktalarından biridir. Olayın yaşandığı dönem ve koşullar dikkate alındığında işçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişinin katılması da bunun bir göstergesi.

1910’da ilk adım atıldı

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Khag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılıdır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı