Haber Detayı
23 Aralık 2020 - Çarşamba 13:06
 
ÇANKIRI YAREN SOFRASINDAN; CABADA GÜVEÇ
YAŞAM Haberi
ÇANKIRI YAREN SOFRASINDAN; CABADA GÜVEÇ

Memleketimizin güzel illerinden, ata diyarı Çankırı’nın, bir yaren sözü ile başlamak istiyorum bu haftaki yazıma; “Kız anadan öğrenir sofra düzmeyi, oğlan babadan öğrenir sohbet gezmeyi”. Bundan da anlaşılacağı gibi, Çankırı da gelenek ve görenekler ile yemek kültürü oldukça gelişmiştir.

Hititler döneminde “Paflagonya” adıyla anılan kent, son olarak II. Murad döneminde Osmanlı topraklarına katılmıştır. Bir dönem “Gangra” adıyla bilinen il, Bizanslılardan alındıktan sonra Çankırı adını almıştır. Ünlü gezgin Evliya Çelebi, Oğuz boylarının kök saldığı Çankırı’yı anlatırken; “Anadolu eyaletinde sancak beyi tahtıdır” der. Çankırı, 19. Yüzyılın sonlarında, Kastamonu vilayetine bağlı 4 sancaktan biri olmuştur.

Çankırı, Osmanlı mimarisinin izlerini taşıdığından Sultan Süleyman Camisi, Ulucami, Ali Bey Camisi gibi birçok yapı yanında; Çankırı Kalesi, Taşmescit, Çivitçioğlu Medresesi ile Bozan Hamamı, Karataş Hamamı, Emir Karatekin Türbesi ve Eskipazar Hisarı gibi, birçok kültüre ve tarihi yapıya ev sahipliği etmektedir.

Çankırı, Bizans döneminden günümüze, keçi yetiştiriciliği ile tanınır. Gerek sanayi, gerekse turizm, gıda ve sebze üretiminde oldukça gelişmiştir. Özellikle çeltik üretimiyle birlikte, ülkemizin farklı alanlarda ihtiyacını karşılayan bir üretim pazarına sahiptir.

Anadolu’nun en eski mutfak ve yaren kültürünü bu günlere taşıyan inançlara bağlı adetler, nesillerden nesillere ulaşan bir yapıya sahip sofralarımızın vazgeçilmez pirinç yetiştiriciliğinde büyük payı bulunan Kızılırmak’tır. Köylerimiz içinde, başta Hacılar köyü ile büyük bir pazar ihtiyacını karşılayan, bölgenin meşhur kavunu, sivri biberi, patlıcanı, hayvancılığının yanı sıra beş bin yıllık geçmişe sahip ve Hititler zamanından bu yana halen çıkarılmakta olan tuz rezervinin, toplam 2 milyar tonu bulması nedeniyle, kente ve ülke ekonomisine katkısı büyüktür.

Son yıllarda Çankırı ürünlerinin de Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRK PATENT) tarafından tescillendiği görülmektedir. Bu güne kadar 3 ürünümüz olan; sarımsaklı et, yumurta tatlısı ve yoka (yufka) ekmek muskası “coğrafi işaret” alarak ödüllendirilmiş, kaya tuzu, küpecik peyniri gibi ürünlerimizin de tescil işlemleri incelenmektedir. Tabii ki burada en büyük görev, Çankırı halkının yöneticilerine aittir. Zira tescil için müracaatın, o ilin ilgili kişileri tarafından yapılması ve takip edilmesi gerekir.

Değerli okuyucularım, sizleri daha fazla merakta bırakmadan, yazımıza başlık olan ve Yaren gecelerinin sofrasını süsleyen yaren güvecinin (caba güveci) tarifini vererek yazımı sonlandırmak istiyorum. “Caba” kelimesi sizlere yabancı gelebilir ancak, Çankırı’da güvecin eski adına caba denir. Çankırılılar bu güveci yörede yetiştirilen lezzetli doğal hayvanlarından kuzu eti ve sebzeler ile odun ateşi fırınında pişirirler. Bu nedenle, içindeki doğal ürünler ve etin eşsiz lezzetiyle, ortaya enfes bir yemek çıkar ki tadından yenmez ☺ Şimdiden afiyet olsun.

MALZEMELER (15 kişilik)

4 kg. Kuzu eti

2 kg.Patlıcan

1 kg. Patates

1 kg. Domates

500 gr. Kuru soğan

400 gr. Köy biberi

400 gr. Kapya biber

1 baş Sarımsak

75 gr. Domates salçası

35 gr. Biber salçası

250 gr. Tereyağı

200 gr. Ayçiçeği yağı

1,5 kg. su

Yeterince Karabiber, kimyon, tuz

HAZIRLANIŞI

Kuzu etini kuşbaşı olarak doğrayın. Bir tencerede Ayçiçek yağında 10 dakika kadar soteleyin. Daha sonra içine biber ve domates salçasını ekleyerek, 3 dakika kadar çevirerek karıştırın. İçine, kuşbaşı doğranmış soğan, baharatlar ve tuzu ekleyin. Önceden ısıtılmış güvecin (caba) içine tereyağı koyarak, tenceredeki karışımı içine boşaltın. Üzerine, doğranmış köy biberi, kapya biber, domates, patlıcan, su ve az tuz ilave ederek, güveci 4 kat streç filmle, onun üzerini ise, folyo kağıt ile tamamen sarın ve taş fırında 4 saat, elektrikli ev fırınında ise, 250 derecede yaklaşık 3 saat pişirmeye bırakın. Dilerseniz yanında bulgur veya pirinç pilavıyla servis edin. Not : Öneri ve tavsiyelerinizi için yorum kısmına yazabilir veya aşağıda yer alan sosyal medya adreslerime ulaşabilirsiniz.

Facebook : Mehmet yurtsever

Instagram : yurtsever1126

Twıtır @yurtsevermehmet2

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇANKIRI, YAREN, SOFRASINDAN;, CABADA, GÜVEÇ,
Yorumlar
Haber Yazılımı