Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 23:37
 
Çocuklarımızı Kendi Ellerimizle Zehirliyoruz!
Küçük çocuklarına gazlı içeçek veren anne-babaların, farkında olmadan onları zehirlediklerini söyleyen Dr.Buyrukçu, “Çocuğunuzu sigara içerken görseniz ne hissedersiniz? Aynısını gazlı içecek içtiğinde de hmelisiniz” dedi.
SAĞLIK Haberi
Çocuklarımızı Kendi  Ellerimizle Zehirliyoruz!

Fitoterapi Uzmanı ve Akupunkturist Dr. Buğra Buyrukçu, çoğu anne-babanın farkında olmadan çocuklarını kendi elleriyle zehirlediklerini söyledi. Sağlıksız besinler arasında başı çeken gazlı içeceklerin, özellikle küçük çocukların sağlığını ve geleceğini tehdit ettiğini vurgulayan Dr. Buyrukçu, şöyle devam etti:

“Gazlı içecekler yüksek doz şeker alınmasına neden olduğu için insülin direnci yaratarak kilo aldırır. Yanı sıra çocuğun vücudunu asidik hale getirip sağlıklı beyin gelişimini engeller. Obezite, hiperaktiflik, öğrenme güçlüğü, kalp-damar hastalıkları gibi pekçok önemli hastalığa yol açan gazlı içeceklerden çocukları uzak tutmak zorundayız.”

Sigara İçerken Görseniz Ne Hissedersiniz?

Küçük yaştaki çocuklara gazlı içecek vermenin, sigara vermekten farkı olmadığının altını çizen Dr. Buğra Buyrukçu, “Çocuğunuzu sigara içerken hayal edebiliyor musunuz? Veya sigara içerken görürseniz ne hissedersiniz? İşte gazlı içecek tükettiğinde de aynı reaksiyonu göstermeniz gerekiyor. Ne yazık ki sayısız aile bırakın izin vermemeyi, kendi elleriyle çocuklarına gazlı içeçek alıyorlar. Bütün bu zararlarını bile bile çocuğun gazlı içecek tüketmesine izin vermek, ona aile eliyle yapılmış en büyük kötülüklerden biridir” dedi.

Kantinlerde Satışı Sınırlandırılmalı

Dr. Buyrukçu,  gazlı içeceklerin satışının çocukların yoğun olduğu okul-dersane gibi yerlerde sınırlandırılması gerektiğini de söyledi. Sağlıklı nesiller için zararlı yiyecek ve çiceklerle mücadelenin devlet politikası olmadığı gerektiğini bildiren Buyrukçu, “Tabi en büyük görev önce ailelere düşüyor. Çocuklarımızı zararlı besinlerden uzak tutarak yetiştirmek, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak çok önemli. Örneğin gazlı içecek yerine katkısız, mevsime uygun ve mümkünse taze sıkılmış meyve suları, ayran, süt gibi içeceklere alıştırtırmak en doğrusu” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çocuklarımızı, Kendi, , Ellerimizle, Zehirliyoruz!,
Yorumlar
Haber Yazılımı