Haber Detayı
27 Mart 2018 - Salı 14:53
 
Doğu Guta'daki yıkım görüntülendi
Doğu Guta'da 5 yıldır ablukaya direnen siviller, zorunlu tahliye anlaşması gereği evlerini terk ederken, AA'nın havadan görüntülediği bölge, yıkılmış binalar, camiler ve tahrip olmuş yollardan ibaret.
DÜNYA Haberi
Doğu Guta'daki yıkım görüntülendi

Anadolu Ajansı (AA), Beşşar Esed rejiminin ablukada tuttuğu ve ateşkes kararlarını hiçe sayarak saldırmaya devam ettiği Doğu Guta'nın Arbin ilçesini drone ile görüntüledi. 

Arbin'in farklı mahallelerinden görüntülerde, az sayıdaki insanın motosiklet, otomobil ve kamyonetlerine eşyalarını yükleyerek yola dizildiği görülüyor.

Görüntülerde insanlardan çok ağır hasar almış apartmanlar, tahrip olmuş tozlu yollar göze çarpıyor.

Dış cephesi tamamen yıkılmış apartmanların odaları, terasları görüntüye yansıyor. Teraslarda su depoları, güneş enerjisi panelleri seçilebiliyor.

Bir dairenin balkonunda ise çamaşır asılı olduğu görülüyor.

Farklı mahallelerde yaşam alanlarının tümü yıkılmışken, minaresi sağlam kalmış 3-4 cami göze çarpıyor. Ancak yeşil bir alana bakan caminin minaresinin kubbesinin üstüne devrilmesi görüntüye yansıyor. Bir başka camiin ise tamamen yıkıldığı, yalnızca mihrabının ayakta kaldığı görülüyor.

Bir kavşaktaki göbeğe yapılmış süs havuzu ise saldırılarda zarar görmeyen tek yapı.

Rusya'nın garantörlüğünde yürütülen görüşmeler sonucu, Doğu Guta'nın Haresta, Arbin, Zemelka ve Ayn Terma yerleşimlerinden zorunlu tahliyeler, 22 Mart'ta başlamıştı.

Haresta ilçesinde tahliyeler tamamlandı, diğer yerleşimlerde ise sürüyor. Şimdiye kadar 4 konvoyla 11 binden fazla kişi bölgeyi terk ederken, saldırıların ara ara sürdüğü Duma ilçesi ise anlaşma kapsamına henüz alınmadı.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Doğu, Guta'daki, yıkım, görüntülendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı