Haber Detayı
03 Ağustos 2016 - Çarşamba 13:49
 
Fransa, camilerin finansmanını tartışıyor
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkedeki camilerin finansmanının kamu tarafından karşılanamayacağını bildirdi.
DÜNYA Haberi
Fransa, camilerin finansmanını tartışıyor

Cumhurbaşkanlığı Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Başbakan Manuel Valls tarafından geçen hafta ortaya atılan, camiler ve imamların finansmanına kamunun destek verebileceğine yönelik öneriye karşı çıktı. 

Fransa’da 1905 yılında kabul edilen laiklik yasasına atıfta bulunan Hollande, bu yasanın değiştirilmeyeceğini belirtti. Hollande, "Kamunun camilerin finansmanına katkı sağlaması mümkün değil." dedi. 

Hollande, bununla birlikte 2005 yılında kurulan ancak şu ana kadar aktif bir rol üstlenemeyen Fransa İslam Vakfı’nın güçlendirilmesini istediklerini söyledi. 

Bu vakfın başına eski içişleri bakanlarından Jean Pierre Chevenement’ın getirildiğini kaydeden Hollande, vakfın camilerin ve imamların finansmanı ile ilgili özel mali kaynakların harekete geçirilmesi ve yurt dışından gelen mali yardımların denetimleri konusunda önemli rol oynayabileceğini ifade etti. 

Fransa’da son dönemdeki terör örgütü DAEŞ bağlantılı saldırıların ardından Başbakan Valls, ülkedeki camilere yurt dışından gelen mali desteğin bir süre yasaklanabileceğini ve kamunun camilerin finansmanına destek sağlayabileceğini belirtmişti. 
 

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Fransa,, camilerin, finansmanını, tartışıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı