Haber Detayı
19 Ekim 2019 - Cumartesi 19:15
 
Hileli Gıda Kadar Bunlar da Tehlikeli
Çin Tuzu, gluten benzeri protein, gıda boyası ve daha niceleri. Sayısız gıdada bulunan, en az hileli ve taklit gıdalar kadar tehlikeli olan, alerjik hastalıklardan kansere kadar sayısız hastalığa davetiye çıkaran bu ürünlere karşı çözüm; etiket okumada…
SAĞLIK Haberi
Hileli Gıda Kadar  Bunlar da Tehlikeli

Kadın Sağlığı Derneği Başkanı, Akupunktur ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu, hileli ve taklit gıda üreterek toplum sağlığını hiçe sayan firmalarla yalnızca devletin değil milletin de mücadele etmesi gerektiğini söyledi. En az bu ürünler kadar insan sağlığını tehdit eden birçok endüstriyel bileşenli gıdanın raflarda yer aldığını vurgulayan Dr. Buyrukçu, şöyle devam etti:

-Markasından Önce Etiketine Bakın-

 “Toplum olarak ne yazık ki inceleme, araştırma alışkanlığımız yok. Halbu ki kendi sağlığımız ve çocuklarımız için ne yediğimizi, ne içtiğimizi bilmemiz çok önemli. Yani bir gıda maddesi alırken ürünün ambalajından hatta markasından önce etiketine bakmalıyız. İçindekiler kısmında bilinmeyen bir madde varsa, dikkat! İçindekiler kısmında monosodyum glutamat yani Çin Tuzu (MSG. MSG) varsa,  gluten benzeri protein varsa, boya maddeleri varsa dikkat! Bunların her biri ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen maddeler.”  

İştahımız Açılıyor, Doymak Bilmiyoruz-

Tat, lezzet ve aroma arttırıcı, iştah açıcı, doyma hissini azaltıcı özellikleri bulunan Çin Tuzu’nun hazır çorbalardan hamburger köftelerine, cipslerden salam-sosislere kadar onlarca kalem gıdada kullanıldığını bildiren Dr. Buyrukçu, “O nedenle de bu tür gıdaları yemeye doymuyor, yemekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Uzun vadede ise çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalıyoruz” dedi. En az hileli gıdalar kadar zararlı olan bu ürünlerin en büyük zararı ise bağırsaklara ve bağışıklık sistemine verdiğini kaydeden Dr. Buğra Buyrukçu, şunları söyledi:

 - Bağırsakları, Bağışıklık Sistemini Bozuyor-

“Bağırsak duvarına, süzme işlemini yapan bağırsak hücrelerine çok ciddi zarar veren bu ürünler geçirgen bağırsak hastalığına yol açıyor. Söz konusu hastalık ise zararlı maddelerin süzmeden içeri alınmasına, vücudun toksin ve ağır metallere maruz kalmasına neden oluyor. Diğer yandan bağışıklık sistemimizin yüzde 70’i bağırsak etrafında duruyor. Bağırsaklar hastalanınca bağışıklık sistemi de zayıflıyor ve vücut alerjik hastalıklardan kansere, romatizmal hastalıklardan kalp-damar hastalıklarına kadar sayısız hastalığa yakalanıyor. Bizim, vatandaşlarımızdan beklentimiz, satın aldıkları ürünün etiketine bakmaları, bilinmeyen bir madde gördüklerinde işlevini öğrenmeleri, çocuklarına da etiket okuma alışkanlığı kazandırmalarıdır. Aksi halde sadece limonsuz limonata, arıyla tanışmayan bal tüketmekle kalınmayacak, en az onlar kadar risk taşıyan katkı maddeleriyle de yavaşça kendimizi zehirlemeye devam edeceğiz…”

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Hileli, Gıda, Kadar, , Bunlar, da, Tehlikeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı