İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
5 Bin Lira Ceza
5 Bin Lira Ceza
Haber Detayı
01 Eylül 2016 - Perşembe 09:30
 
İtalyan Başbakan: AB Süreci İlerletmeli
İtalya Başbakanı Renzi: AB geri kabul sürecini de ilerletmeli.
DÜNYA Haberi
İtalyan Başbakan: AB Süreci İlerletmeli

İtalya Başbakanı Renzi, "Biz denizde insanlarını hayatını kurtarmaya devam edeceğiz ama bunların da bir sınırı var. AB geri kabul sürecini de ilerletmeli." dedi.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, "İtalya-Almanya Hükümetlerarası Zirvesi"nde bir araya gelirken, iki lider göçmen krizinde Avrupa’nın her geleni kabul edemeyeceğine dair ortak mesaj verdi. 

Başbakan Renzi ve Alman mevkidaşı Merkel, Maranello kentindeki İtalyan lüks otomotiv markası Ferrari'nin tesislerinde beraberlerindeki bakanlarla "İtalya-Almanya Hükümetlerarası Zirvesi"nde bir araya geldi. 

İki liderin gündemini, İtalya’da son yaşanan ve 290’ın üzerinde kişinin yaşamını yitirdiği deprem felaketi, iki ülke ilişkileri, terör, güvenlik ve göçmen krizi oluşturdu. 

"AB geri kabul sürecini de ilerletmeli" 
İtalya Başbakanı Matteo Renzi, ülkesine Akdeniz üzerinden ulaşan göçmen sayısında son dönemde bir artış olsa da İtalya’nın bu konuda bir çöküş içerisinde bulunmadığını belirtti. 

Göçmen krizinde ileriye dönük adımlar atıldığını bununla beraber son günlerde kendi kıyılarına ulaşan göçmen sayısında artış olduğuna dikkati çeken Başbakan Renzi, "Biz denizde insanların hayatını kurtarmaya devam edeceğiz ama bunların da bir sınırı var. AB geri kabul sürecini de ilerletmeli." dedi. 

"AB ile Türkiye arasındaki anlaşma önemli" 
Almanya Başbakanı Angela Merkel de sığınmacı konusunda büyük iş birlikleri olduğunu ifade ederek, "Avrupa’nın sınırlarında olup bitenlerle ilgili ortak bir ajandamız var ve herkes Avrupa sınırlarında ne olup bittiğiyle ilgili. Biz, İtalya’ya gelen göçmenlerin kayıt altına alınıyor olmasından memnunuz." diye konuştu. 

Merkel, Avrupa’ya her gelenin kalamayacağını vurgulayarak, şunları söyledi: 

"Yasa dışı göçü durdurmak için AB ile Türkiye arasındaki anlaşma önemli. Biz insani bakımdan doğan yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz ancak, kalma hakkı olmayan ülkelerine geri dönmeli. Yasa dışı göçü engellemek doğru olan şey, ancak bu şekilde ihtiyacı olanlara yardım edebiliriz, bu şekilde insan kaçakçılarını yenilgiye uğratabiliriz." 

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: İtalyan, Başbakan:, AB, Süreci, İlerletmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı