Haber Detayı
03 Eylül 2016 - Cumartesi 12:10
 
Kalın'dan Şehitler İçin Türkü
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Türk halk müziği sanatçısı Yavuz Bingöl, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit düşenler anısına klip hazırladı.
YAŞAM Haberi
Kalın'dan Şehitler İçin Türkü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türk halk müziği sanatçısı Yavuz Bingöl ile Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit düşenler anısına hazırladıkları klipte, Şah İsmail Hatayi'nin "Melullenme Deli Gönül" türküsünü seslendirdi.

Bingöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşamı boyunca Türkiye'deki birçok acı olaya şahitlik ettiğini belirterek, sanatçıları "yaşadıkları çağının tanıkları" olarak niteledi.

Sanatçının şahitlik ettiği her şeyin, kaleminden, dilinden, çaldığı enstrümandan bir şekilde döküldüğünü anlatan Bingöl, kendisinin de FETÖ'nün darbe girişimine tepkisini müzikle gösterdiğini kaydetti.

Bingöl, "Bu acının, gözyaşının karşılığı hem edebiyatta hem müzikte var. 15 Temmuz'la ilgili daha çok şarkı türkü yapılacak, yapılmalı da. Şehitlerimizi hiç unutmayacağız ama asıl unutmamamız gereken bunları yapanlardır." dedi.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanlar anısına sözleri Şah İsmail Hatayi'ye ait olan "Melullenme Deli Gönül" türküsünün müziğiyle bir klip hazırladığını belirten Bingöl, klipte darbe girişimi sırasında şehit düşenlerin fotoğrafları ve o geceye ait görüntülerin yer aldığını söyledi.

Bingöl, şu bilgileri verdi:

"Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, çok sevgili bir arkadaşım, dostum. Müzik tarafı çok yetenekli ve kabiliyetli. Bilenler bilir, kendi besteleri var, ben dinledim. 15 Temmuz olayları olunca, Kalın'ın Şah İsmail Hatayi'den söylediği bir türkü vardı, klipte gördüğünüz şekilde. O türküyü ben çok sürpriz bir şekilde, 15 Temmuz'a hazırladım kendi çapımda. İbrahim Bey, İstanbul'a geldiğinde, 'Bak sana bir şey seyrettireceğim.' dedim, biraz yarım yamalaktı. İzledi, beğendi, hemen tamamlayalım dedik, tamamladık."

Şehit Erol Olçok'un, İbrahim Kalın'la ortak arkadaşı olduğunu anlatan Bingöl, "Erol Olçok ve bütün şehitlerimizin anısına yaptık türküyü, çok da anlamlı oldu. İbrahim Bey, çok güzel okudu, zaten çok güzel söyler. O yanının öne çıkması iyi oldu, devletin soğuk yüzünün sıcak tarafı öne çıktı." diye konuştu.

"Kutuplaşmalardan memlekete fayda gelmez"

Sanatçı Bingöl, 3-4 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında olumlu sözler söylediği için eleştiri aldığını hatırlatarak, "Dönüp benim o günlerdeki röportajıma baksalar, ben bugünleri söylemişim aslında. Demek istediğim benim zaten buydu aslında. Gerginlik ve kutuplaşmalardan memlekete fayda gelmez. Bir Cumhurbaşkanına, Başbakana, siyasi lidere, hakaret ve küfür etmenin bir mantığı yok ki? Buradan iyi bir şey çıkmıyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Genç olsaydım Ömer Halisdemir'i canlandırmak isterdim"

Yavuz Bingöl, "15 Temmuz'u anlatan bir filmde oynamanız için teklif gelse, kimi canlandırmak isterdiniz?" sorusuna şu cevabı verdi:

"15 Temmuz'u anlatan bir film çekilse yaşım gereği Ömer Halisdemir'in komutanı Zekai Aksakallı Paşa'yı oynamak isterim. Genç olsaydım, şehit Ömer Halisdemir'i oynamak isterdim. Göreve başlarken askerler vatanına, milletine yemin ediyorlar biliyorsunuz, onun 'Emredersiniz komutanım' diyerek şehit olması, görevini yerine getirmesi... Yaptığı çok önemli bir şey, her şey öldürdüğü generalin kafasında çünkü. Onu yapmasaydı, Cumhurbaşkanımız Marmaris'teki o 15-20 dakikayı kazanamıyordu."

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Kalın'dan, Şehitler, İçin, Türkü,
Yorumlar
Haber Yazılımı