Haber Detayı
25 Ağustos 2016 - Perşembe 21:42
 
Ordumuz Cerablus'a girdi sonuna kadar arkasındayız
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Şimdi bu IŞİD denen terör örgütüne dersini vermek için ordumuz Cerablus'a girdi, sonuna kadar arkasındayız, sonuna kadar destekliyoruz." dedi.
SİYASET Haberi
Ordumuz Cerablus'a girdi sonuna kadar arkasındayız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Cumhuriyeti kanla kurduk, gözyaşı ile kurduk, şehitlerle kurduk, gazilerle kurduk, omuzunda silah taşıyan analarımızla kurduk. Hiç kimse bize silah gösterecek, tehdit edecek, terör estirecek, biz de vazgeçeceğiz, vazgeçmeyeceğiz. 'Bir canımız var, Allah'ın verdiği bir can, o can bu ülke uğruna, bu millet uğruna feda olsun' diyeceğiz." dedi.

Artvin'de konvoyuna öncülük yapan jandarma aracına Yanıklı mevkisinde ateş açılmasına rağmen programını iptal etmeyen Kılıçdaroğlu, Ardanuç ilçesinde belediye hizmet binasının açılışına katıldı.

Burada halka hitap eden Kılıçdaroğlu, her zaman, her ortamda halkın yanında olacağını, halkın çıkarlarını savunacağını belirterek "Kim ne derse desin, bu güzel ülkeye barışı getirmek için, huzuru getirmek için, kardeşliği getirmek için sonuna kadar mücadele edeceğim. Ne terör bizi yıldırır ne de başkaları çünkü biz Mustafa Kemal'in Türkiyesi'ni büyütmek zorundayız." diye konuştu.

Cumhuriyetin altın tabakta sunulmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Cumhuriyeti kanla kurduk, gözyaşı ile kurduk, şehitlerle kurduk, gazilerle kurduk, omuzunda silah taşıyan analarımızla kurduk. Hiç kimse bize silah gösterecek, tehdit edecek, terör estirecek, biz de vazgeçeceğiz, vazgeçmeyeceğiz. 'Bir canımız var, Allah'ın verdiği bir can, o can bu ülke uğruna, bu millet uğruna feda olsun' diyeceğiz." 

"Şanlı ordumuzu destekleyeceğiz"

Kılıçdaroğlu, Gaziantep'teki terör saldırısına ilişkin şunları söyledi:

"Gaziantep'te büyük bir acıyla karşılaştık. Terör 53 vatandaşımızın canını aldı, çoğu çocuk. Çocukların bu ülke için ne kadar önemli olduğunu, anne baba için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz. Özellikle anneler çocuklarını ne umutlu büyütürler ama bir terör saldırısı sonucu çok sayıda çocuğumuz hayatını kaybetti. Şimdi bu IŞİD terör örgütüne dersini vermek için ordumuz Cerablus'a girdi. Sonuna kadar arkasındayız, sonuna kadar destekliyoruz, şanlı ordumuzu destekleyeceğiz."

Alandaki vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Bugün güzel bir belediye binasına sahip oluyorsunuz. Beylikdüzü Belediye Başkanımız burada. Kardeş belediye, sizin hemşehriniz aynı zamanda. Bu binanın yapımına büyük katkıları oldu. Kendisine teşekkür ediyorum. Her şeye layık bu ülkenin insanı, her şeye layık. Bakın İstanbul'da belediye başkanı ama burayı unutmuyor, 'Ben bu toprakların çocuğuyum' diyor. 'Evet İstanbul'da oturuyorum ama bu topraklara hizmet vereceğim' diyor." 

"Beraber mücadele edeceğiz, beraber savaşacağız"

Kılıçdaroğlu, CHP olarak hiçbir ayrım yapmadıklarına işaret ederek şu değerlendirmeyi yaptı:

"Vatandaşımızın kimliği ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun, yaşam tarzı ne olursa olsun, herkesi kucaklarız ve hep şunu söyledik, insan Allah'ın yarattığı en önemli varlıktır ve bizim başımızın üstünde yeri vardır. Her zaman insana saygı duyduk. Her zaman insanı sevgiyle karşıladık. Yunus Emre bu topraklarda yetişti. Hacı Bektaşi Veli bu topraklarda yetişti. Mevlana bu topraklarda yetişti. Erzurumlu Emrah bu topraklarda yetişti. Bu toprakların mayasında insan kültürü vardır, sevgi vardır, güzellik vardır, dostluk vardır, kardeşlik vardır. Bunu bozmak isteyenler var ama bozmak isteyenlere izin vermeyeceğiz. Beraber mücadele edeceğiz, beraber savaşacağız."

"Benim adaletim değil halkın adaleti"

Hep "Yaşanacak bir Türkiye" dediklerini aktaran Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Kadınların yüzünün güldüğü bir Türkiye'dir yaşanacak bir Türkiye. Kadınların evlerinde huzur içinde yaşadıkları, çocuklarını huzur içinde okula gönderdikleri, büyük çocuklarını, oğullarını yine huzur içinde, ellerine kına yakarak askere gönderdikleri bir Türkiye, en büyük özlemimiz bu. Dolayısıyla yaşanacak bir Türkiye'yi el birliğiyle inşa edeceğiz, huzur içinde inşa edeceğiz ve bu güzel ülkede düşüncelerimiz farklı bile olsa bir arada kardeşçe yaşamasını öğreneceğiz. Hep söyledim, yine söylüyorum. Eğer yaşanacak bir Türkiye istiyorsak güzel bir Türkiye istiyorsak, kadınların gülümsediği bir Türkiye istiyorsak camiye siyaseti sokmayacağız, kışlaya siyaseti sokmayacağız, askeriyeye siyaseti sokmayacağız, adliyeye siyaseti sokmayacağız çünkü siyaset oraya sokulunca ülke bölünüyor, ülke ayrışıyor. Her inançtan insanımız var, bu güzelliği aslında bozmayalım." 

"Cumhuriyetin kadrini hepimiz bilmek zorundayız"

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyetin fazilet ve irfan olduğunu vurgulayarak, konuşmasına şöyle devam etti:

"Eğer Cumhuriyet olmasaydı ne olurdu? Cumhuriyet olmasaydı kuş uçmaz kervan geçmez bir köyde doğan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin genel başkanı olmazdı. Eğer Cumhuriyet olmasaydı, Yenikapı'da söylediğim için burada da söyleyeyim, Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olamazdı. Eğer Cumhuriyet olmasaydı, Ahmet Davutoğlu Başbakan olamazdı. O nedenle Cumhuriyetin kadrini hepimiz bilmek zorundayız. Cumhuriyetin ne kadar önemli olduğunu bilmek zorundayız. Cumhuriyeti iyi bileceğiz, temellerini sarsmayacağız. Temellerini takip edeceğiz, Cumhuriyet faziletse, Cumhuriyet vatandaşı kulluk, kölelikten kurtardıysa, Cumhuriyet bizi özgür bir birey yaptıysa, biz de Cumhuriyete inanacağız. Temellerini sağlam tutacağız."

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu,Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şimdi başımıza bir de FETÖ belası çıktı ama bir şeyi hiç kimse unutmasın. Hiç kimse unutmasın. O valileri, kaymakamları, o hakimleri, savcıları, o rektörleri oralara kimler getirdi, kimler yerleştirdi oralara? Bunları unutmayacağız. Düşüneceğiz ve parlamentoda kurulan araştırma komisyonunda bu işin siyasi ayağını çıkaracağız ortaya. Bu işin siyasi ayağı kim? Bir bakan diyor ki 'ben bakan oldum, 81 ilin 74'ünün başında emniyet müdürü FETÖ militanı.' E siz emniyet teşkilatını teröristlere teslim ederseniz, sizin ağlamaya hakkınız yok. Sizin hesap verme yükümlülüğünüz, mecburiyetiniz var."

Kılıçdaroğlu, vatandaşlara "İşin özeti sizleri seviyorum, sizlere inanıyorum. Sizlere güveniyorum. Sizin için çalışacağım. Sizler için mücadele edeceğim." diye seslendi.

"Bu işin sonunda ölüm de olsa gideceğim"

Kemal Kılıçdaroğlu, bugün buraya zorlu bir yolculukla geldiklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ardanuç'a gelirken bir terör saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Bir şehidimiz var. Beni en çok üzen, iki hafif yaralımız var. Allah rahmet eylesin, yaralılara acil şifalar diliyoruz. 'Allah şifasını versin' diyoruz ama gerçekten bir şehidimizin olması beni en çok üzen olay oldu. Keşke hiç olmasıydı, o kurşunlar havaya atılmış olsaydı, bir şehidimiz, bir eve ateş düşmeseydi. Hani bizde derler ya Allah kimseye evlat acısı vermesin. Sıralı ölüme hepimiz katlanırız da babanın çocuğunun, annenin, çocuğunun ölmesine katlanması çok acı bir şey."

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuşmasında vatandaşlara "Atatürk'ün ilk yaptığı iş nedir" sorusunu yönelterek, şöyle devam etti:

"1921 yılında Çocuk Esirgeme Kurumu'nu kuruyor. Çünkü savaş meydanında çok sayıda kişi hayatını kaybediyor. Şehit oldu onların babaları ama o çocuklara bakacak bir devlet gerekiyordu. Ne o devletin adı, Türkiye Cumhuriyeti idi. 1921 yılında bunu gerçekleştirdi. Çok şey yaptı, o kısa hayatı içinde batının yüzyılda yaptığını, 10-15, bilemediniz 20 yıla sığdırdı. O açıdan bugün bazıları kızar Mustafa Kemal Atatürk'e. Kendi tarihimi, onun tarihini bileceğiz ve göreceksiniz, bütün dünyanın gördüğü, Mustafa Kemal gibi insanlar yüzyılda bir yetişirler. Churchill'in dediği gibi, 'Bu yüzyılda da bu Türklere nasip oldu' diyor. O nedenle biz Gazi Mustafa Kemal ile her ortamda, gurur ve onur duyduk. Onun askeri olmak, onun düşüncelerini, çağdaş düşüncelerini sonuna kadar savunmak hepimizin ortak görevidir."

"Güzel bir Türkiye, yaşanacak bir Türkiye'yi birlikte inşa edeceğiz"

Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarından tek bir isteği bulunduğu belirterek, "Seçim zamanı derler ya biz CHP'den aday olduk ama seçimden sonra herkesin başkanıdır. Dolayısıyla ayrım yapmayacak. O, o partiden hizmet götürmeyecek, bu, bu partiden hizmet götürmeyeceğim demek CHP'nin kültüründe, anlayışında yok. İnsanı sevmek bizim temel görevimizdir. O nedenle hiçbir ayrım yapmadan, herkese hizmet götürecek ve harcadığı her kuruşun hesabını sizlere verecek. Bu bizim temel görevlerimizden biridir. Siz inanıyorsanız, biz de inanıyoruz. Siz güveniyorsanız biz de güveniyoruz. Hepinize en içten sevgi saygılarımı sunuyorum." diye konuştu.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Ordumuz, Cerablus'a, girdi, sonuna, kadar, arkasındayız,
Yorumlar
Haber Yazılımı