İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
5 Bin Lira Ceza
5 Bin Lira Ceza
Haber Detayı
24 Ağustos 2016 - Çarşamba 13:06
 
Sığınmacı çocuklar bayram sevincini erken yaşıyor
İHH Kırıkkale Gönüllü Koordinatörlüğü ile KİMYAP'ın ortaklaşa yürüttüğü projeyle sığınmacı ve yardıma muhtaç ailelerin çocuklarına bayram öncesinde giysi yardımı yapılıyor.
YAŞAM Haberi
Sığınmacı çocuklar bayram sevincini erken yaşıyor

 İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Kırıkkale Gönüllü Koordinatörlüğü ile Kırıkkale Muhacirleri Yardım ve Dayanışma Platformu'nun (KİMYAP) ortaklaşa yürüttüğü projeyle, sığınmacı ailelerin çocuklarına bayramlı kıyafet yardımında bulunuluyor.  

Ensar ve muhacir kardeşliğinin örneği olan proje kapsamında, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve zor koşullarda yaşam mücadelesi veren aileler, fiş verilerek yardım mağazasına yönlendiriliyor. Ailesiyle birlikte mağazaya gelen çocuklar, diledikleri kıyafeti alarak bayram sevincini erken yaşıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı Kırıkkale Gönüllü Koordinatörü İsmail Kösal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırıkkale'de savaş mağduru mazlum, muhacir ve yetim 1071 çocuğu, Kurban Bayramı öncesi giydirmek için proje başlattıklarını söyledi.

Muhacir ve yardıma muhtaç çocukların bayrama hüzünlü girmemesi için böyle bir çalışma yaptıklarını vurgulayan Kösal, "560 çocuğumuzu giydirdik. Hedefimiz arife gününe kadar 1071 çocuğumuzu giydirmek. Hedefimizi yarılamış durumdayız. Tamamlandığında 1071 yavrumuz bayram sevincini doyasıya yaşayacak. İnşallah bayrama ilimizde hüzünlü çocuk girmeyecek." dedi.

- "1071 manevi bir değer"

Kösal, Türklere Anadolu’nun kapılarında kesin zaferin 1071 Malazgirt Savaşı ile sağlandığı için çocuk sayısını da bu rakam olarak belirlediklerini anlattı.

Projeye maddi manevi katkı sağlayan Kırıkkaleli hayırsever vatandaşlara teşekkür eden Kösal, şu değerlendirmede bulundu:

"1071 rakamı manevi bir değer. Bu yüzden böyle bir rakamı belirledik. Arife günü akşamına kadar bu rakama erişmeyi düşünüyoruz. Kırıkkale’de 6 bin 500 mülteci kardeşimiz var. Bayram vesilesiyle onlara yaptığımız bu yardımla aramızdaki kardeşlik duygularımızı geliştirmek ve pekiştirmek istiyoruz. Hayırsever Kırıkkaleli kardeşlerimizin desteğiyle projemiz çok güzel yürüyor. Geri dönüşümleri de çok güzel. Çocuklarımızın bizlere bir gülümsemesi yetiyor. Projeyle Kırıkkaleli 1071 kardeşimiz, mülteci ve yardıma muhtaç 1071 vatandaşımızın çocuklarını sahiplenmiş olacak. Bu sahiplik duygusu Türk milletinin en değer kutsallarından birisidir. Bu değeri yaşattığı için Kırıkkaleli kardeşlerimize teşekkür ediyorum.”

- "Çocukların giyim ihtiyaçları çok fazla"

Kösal, Kırıkkale’de yardıma muhtaç kimse kalmaması için ev ev gezerek tespitte bulunduklarını ifade etti.

Sığınmacıların evlerindeki mağduriyetleri bizzat gözlemlediklerini ve buna göre gıda, kömür ile odun yardımında bulunduklarını aktaran Kösal, "Çocukların giyim ihtiyaçları çok fazla. Bayram öncesi giyindirerek bayramı yaşamalarını istiyoruz. Keşke elimizden daha fazlası gelebilse de daha fazlasını yapabilsek. Bu kardeşlerimize ne yapsak az." sözlerine yer verdi. 

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Sığınmacı, çocuklar, bayram, sevincini, erken, yaşıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı