Haber Detayı
29 Ekim 2019 - Salı 15:54
 
Yeme Bağımlılığının Belirtileri
Cips, pilav, makarna, tatlı, et ve daha niceleri… Bunları yemeden kendini alıkoyamayanlar dikkat! Bağımlı olabilirsiniz…
SAĞLIK Haberi
Yeme Bağımlılığının Belirtileri

Kumar, alkol ve sigara bağımlılığına eşdeğer bir diğer bağımlılık ise yeme bağımlılığı. Yedikçe yiyesiniz geliyor ama bu durumu umursamıyorsanız siz de yeme bağımlısı olabilirsiniz. Dr. Buğra Buyrukçu hastalığın belirtilerini ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Cips, makarna, pilav, tatlı, et ve daha niceleri. Çoğumuz için her gün tüketmekten kendimizi alıkoyamadığımız bu ve benzeri yiyecekler, aslında yeme bağımlısı olduğumuzun bir işareti olabilir. Fitoterapi Uzmanı ve Akupunkturist Dr. Buğra Buyrukçu; yeme bağımlılığının tıpkı kumar, alkol, sigara ve uyuşturucu bağımlılığı gibi olduğunu, mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Yeme bağımlılığının en dikkat çekici belirtisinin, aşırı yemek yeme isteği ve doymama olduğuna dikkat çeken Dr. Buyrukçu, “Yedikçe mutlu oluyor, kilo almanıza rağmen bunu umursamıyorsanız dikkat! Siz de yeme bağımlısı olabilirsiniz” diye konuştu.

“Temelinde Olumsuz Duygular Var”

Yeme bağımlılığının temelinde stres, üzüntü, kızgınlık, sıkıntı gibi olumsuz duyguların yattığını kaydeden Dr. Buyrukçu, şöyle devam etti: “Çoğu kişiden şunları duyarız; ‘moralim bozulduğunda kendimi cipse, makarna ve pilava ya da tatlı yemeye veriyorum. Kahvaltıda bir ekmek yemeden duramıyor, kendimi engelleyemiyorum…’ Bütün bunlar aslında yeme bağımlılığının habercisi. Çoğu kişi doymak için değil mutlu olmak için yiyor. Negatif düşüncesinin veya yaşadığı tatsız olayın yerine bir yiyeceği koyuyor. Örneğin sevdiğinden ayrıldıysa, her konu aklına geldiğinde yerine sevdiği yiyeceği koyuyor ve sınırsızca bunu tüketiyor.”

“Tedavide Hipnoterapi Ve Psikoterapi “

Dr. Buğra Buyrukçu; kişide yeme bozukluğu olup olmadığını tespit etmek için 25 soruluk bir anket uygulandığını, bu anket sonucuna göre hastanın hangi yiyeceklere karşı bağımlı olduğunun ortaya çıkarıldığını da bildirdi. Dr. Buyrukçu, “Bağımlı olunan yiyecek ve kişinin ne zaman bu bağımlılığa tutulduğu tespit edildikten sonra tedaviye başlanıyor. Tedavide ise devreye hipnoterapi ve psikoterapi giriyor. Yaklaşık üç aylık tedavi ve takip sürecinde hastanın yaşadığı o sorunun yerine bir yiyecek değil başka bir şey koyması sağlanıyor” dedi. Dr. Buğra Buyrukçu kadın ve erkeklerde eşit oranda görülen yeme bağımlılığının uzun vadede aşırı kilo artışına bağlı sağlık sorunları ve asosyalleşerek dış dünyayla ilişkisini kesmesine neden olabileceği uyarısında da bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeme, Bağımlılığının, Belirtileri,
Yorumlar
Haber Yazılımı