İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
39 ile yeni vali ataması
39 ile yeni vali ataması
Yazı Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 16:15
 
ATAM İZİNDE DEĞİLİM
Mehmet Anıl KORKMAZ
 
 

Bu devirde iki tür vatandaş var: bir Atam izindeyiz diyen; ikinci grup ise Atam izinde değiliz diyen. Ben ikinci grupta yer alanlardanım. Atam izinde değiliz; çünkü halen daha muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak için çalışıyoruz.

Aziz Atatürk annesi vefat ettiğinde orduyu teftişe çıkmıştı. Yolda giderken kardeşi Salih, annesinin ölüm haberini verdiğinde Atatürk bir an duraksamış ve sonrasında, “siz usulünce defnediniz ben ziyarete bilahare gelirim, şu an çok daha önemli işlerim var” diyebilmiş bir liderdir. Biz ise bırakalım yurtdışı harekâtını falan şehit vermeyi de geçiyorum, ne vakit gün sonu muhasebesinde bu memleket için ne yaptığımızı sorguluyoruz. Üniversiteyi Gazi’de okuduk. Ev arkadaşlarımızla sohbetlerken de şu hususa hep değinirdik: bir genç nasıl yatağa girdiğinde “bugün Allah için ne yaptım?” diye soruyorsa “bugün devletim için ne yaptım?” sorusunu da sormalıdır.

“Dünü ile bugünü aynı olan bizden değildir” diyen bir peygamberin ümmeti olan bizler, sabah saat altıda kalkıp gece onbirde yatıncaya kadar hep aynı şeyleri yapıyorsak zaten ömrü en baştan heba etmiş olmuyor muyuz? Bugün yaptığın bir eyleme yarın artı bir şey ekleyemiyorsan bırakın Atatürk’ün yolundan gitmeyi “bizden değildir” diyenin yolunu bile terk etmiş olmuyor musun?

Dünyada başka hiçbir millete mahsus olmayan iki özelliğe sahibiz. Bakın dünyada hiçbir milletin inandığı din “oku” diye başlamaz ve yine hiçbir milletin milli marşı “korkma” diye başlamaz. Okursan korkmazsın; korkmazsan da okursun. Okumadıkça içinde anlamsız bir şekilde hüküm süren korku imparatoruna her daim boyun eğersin.

İzinde olmayın izin bizim için büyük bir lükstür. Her zaman çalışın, öğünün ve kendinize güvenin. Birinci vazifemizi asla unutmayalım: “Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.” Muhafaza etmenin yolu ilimden geçer, ilim de kendini bilmekten geçer. Kendini bil arkadaşım sen kendini bilmezsen birileri sana senin olmayan senliğini sen diye öğretir.

Bu arada Ankara ve İstanbul’da mevlit okutan Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş başkanlarımı tebrik ediyorum. Şu sitemi de etmeden geçemiyorum: “keşke on yedi yıl boyunca her on kasımda bu etkinliği yapabilseydik çünkü ben biliyorum; Hacı Bayram Veli Camii de Bezm-i Alem Valide Sultan Camii de hep aynı yerinde duruyordu.

Bir sonraki yazımda merkez sağı çat diye ortadan üçe bölecek partileri yazacağım. Babacan’ın Adnan Menderes olma yolunda yapacağı hamlelere değineceğim. Selametle kalın ve lütfen okuyun.

 

 

 
Etiketler: ATAM, İZİNDE, DEĞİLİM,
Yorumlar
Haber Yazılımı