Yazı Detayı
20 Eylül 2020 - Pazar 12:14
 
ÇOCUĞUN OLUMSUZ ALIŞKANLIKLARINI YOK ETME
Süleyman BELEDİOĞLU
 
 

Alışkanlık halini almış olan davranışlarımızı dışarıdan gelen çok sayıdaki uyarıcılar belirlemektedir.

Özellikle çocukların ve özellikle de ergenliğinin ilk dönemlerini yaşayan geçlerin alışkanlık niteliğindeki davranışlarının ortaya çıkmasında dış dünyadan gelen uyarıcıların çok fazla etkili olduğu bilinmektedir.

Bu nedenle özellikle ergenlik dönemi ile öğrencilik döneminin çakışmasının, çocuğun gelecek tasarımları açısından tehlikeli ve dikkat edilmesi gereken bir sürecini de beraberinde getirmektedir.

 

YENİ ÇEVRELER OLUŞTURMALISINIZ

Ergen öğrencinin alışkanlık halini almış davranışlarını daha olumsuz arkadaş grupları, olumsuz nitelikli hobiler (bilgisayar-oyun gibi) şeklinde karşımıza çıkar.

Çocuğun bu dönemde bu tür davranışlarından dolayı sürekli eleştirilip, somut izlemeye alınması (telefonla kontrol vs. gibi) onda öfke, nefret ve inatlaşma türü bir davranışa yol açarken, aynı zamanda, koparmak istediğiniz çevresine ve hobilerine, kopma tehlikesi tepkisi ile daha sıkı sarılmaktadır.

Bu nedenle çocukların, olumsuz çevresini etkisiz kılmanın en geçerli yolu, ona yeni çevreler oluşturacak zemini hazırlamaktır.

Peki bunun için ne yapılabilir? Çocuk bir kursa gönderilebilir. Örneğin grup nitelikli bir kursa yazdırıp, o kurstaki arkadaşları ile yeni bir çevre oluşturması sağlanabilir. Eğer okul çevresini çok sakıncalı buluyorsanız, zamanlamasına dikkat etmek koşulu ile okulunu değiştirebilirsiniz.

Çocuğun olumsuz alışkanlıklarını yok edip yerine olumlu davranışlar konulmasında kullanılan bazı yöntemler:

I. Eşik yöntemi uygulaması

II. Bıktırma yöntemi uygulaması

III. Zıt tepki yöntemi uygulaması

 

EŞİK YÖNTEMİ

Eşik yöntemi çocuğa bir şeyi alıştıra alıştıra vermektir.

Örneğin ders çalışma plan ve programı olmayan çocuğa, çok ağır bir program yapmak, onun çalışmaya karşı direnmesine neden olur. Oysa, çalışma programını küçük parçalar halinde hafif, orta ve ağır programa doğru zaman içerisinde yavaş yavaş yükselterek vermek, en doğru uygulama olacaktır.

Öğrencilere, daha yolun başında çok yüksek hedef yerine daha ulaşılabilir bir hedef belirlemek ve onun başarısındaki artışa göre bu hedefi yavaş yavaş yükseltmek gerekir.

 

BIKTIRMA YÖNTEMİ

Aslında bıktırma yöntemi daha öğrencilerin olumsuz hobileri ile ilgili kullanılabilecek bir yöntemdir. Bilgisayara sınırsız izin verip birkaç gün uzaktan takip etmek bir bıktırma yöntemidir.

Ancak bu yönteme dikkat edilmelidir. Olumsuz alışkanlığı pekiştirebilir de.

 

ZIT TEPKİ YÖNTEMİ

Zıt tepki yöntemi, korkulan ile güven duyulanı yan yana getirmektir. Örneğin matematikten korkan ve çalışmak istemeyen çocuğa, çok güvendiği bir öğretmenden matematik dersi aldırmak bu tür bir strateji uygulamak anlamına gelir.

Bu yöntem kaçınmacı olmayan çözüme yönelik, çok akılcı bir yöntemdir.

 

ALIŞKANLIĞI BASTIRMA

Bir olumsuz alışkanlığı yok etme ile onu bastırma birbirinden farklıdır. Alışkanlığın bastırılmasında kullanılan yöntem, bireyin olumsuz davranışı meydana getiren unsurdan uzaklaştırılmasıdır. O unsuru görmesinin engellenmesidir. Örneğin bilgisayar tutkunu çocuğa karşı, bilgisayarı söküp kilitlemektir.

Böyle bir uygulamada bilgisayarı kötü kullanma alışkanlığı ortadan kalkmış olmuyor. Sadece erişim engellenmiş oluyor. Ancak çocuk bilgisayara dış dünyada erişebileceği için, bastırma yöntemi çok iyi sonuç vermemektedir.

Bu tür sorunu çözmek için, bilgisayarı kullanmasına izin verip, kötü kullanmasını engelleyici yöntemlere başvurmak en iyisidir. Kötü kullanmayı önleyici en iyi yöntem; bilgisayarı bilgi edinmek amacıyla kullanma alışkanlığının yerleştirilmesini sağlamaktır.

 

Hoşça kalınız.

Süleyman BELEDİOĞLU

 
Etiketler: ÇOCUĞUN, OLUMSUZ, ALIŞKANLIKLARINI, YOK, ETME,
Yorumlar
Haber Yazılımı