Yazı Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 00:01
 
İŞ DÜNYASINDA BAŞARILI OLMANIN YOLU
Tahsin KARSTARLI
@tahsinkarstarli
 
 

Geçtiğimiz gün iş dünyasıyla ilgili klişelerin dışına çıkmış ve ufkumu iki katına çıkaran harika bir kitabı bitirdim.  Örgütsel psikoloji alanında uzmanlaşmış dünyaca ünlü yazar Adam Grant’in yazdığı “Vermek ve Almak” isimli kitap iş dünyasıda başarı için devrimsel bir yaklaşım sunuyor...

Bugüne kadar iş dünyasında başarılı olmak için çok çalışmanın, hırslı olmanın ve bazen de bazılarının üstüne basıp geçmenin faydalı olacağını ya duymuşsunuzdur ya okumuşsunuzdur. Ancak Adam Grant bu tarz bir yaklaşımın sadece belli bir yere kadar işe yaradığını çok daha fazla başarılı olmak için daha farklı bir yol izlenmesi gerektiğini öne sürüyor: “ Vermek.”

Adam Grant kitabında iş dünyasında 3 farklı profil olduğunu söylüyor. Bunlardan biri ‘Alıcılar’ Diğeri ‘Dengeleyiciler’ bir diğeri ise ‘Vericiler.’  Alıcıları iş dünyasında muhakkak fark etmişsinizdir. Her zaman bir menfaati olan, sadece kendi çıkarlarına hizmet eden, çok hırslı, gözü yükseklerde, kibirli ve başkalarının bazen üstüne basmaktan çekinmeyen kişiler. Dengeleyicileri ise kendi menfaatleri ağır bassa da iş dünyasında çok baskın karakterler olarak  gözükmeyen ve arada başkalarına yardımcı olan kişiler olarak tanımlıyor. Adam Grant’in yıldızı olan grup ise vericiler.  Adam Grant, vericilerin tamamen kendilerini unutup başkalarına yardım etmeye odaklanmazlarsa kariyerlerinde çok başarılı olacaklarını düşünüyor. Yani başkalarına yardım etmekten çok hoşlanıyorsanız bile yine de kendi değerlerinizi ve kariyer hedeflerinizi de unutmayın ama yine de insanlara menfatiniz olmadan yardımcı olmaya devam edin. Ama elbette kendinizin sömürülmesine de izin vermeyin. İşte bu dengeyi tutturabilen vericilerin iş dünyasında çok ama çok başarılı olacağını söylüyor Adam Grant ve kitabında bunu örneklerle de destekliyor. Örneğin Abraham Lincoln’ün siyasi kariyerini inceliyor ve Abraham Lincoln'ün tam bir verici olduğunu söylüyor ve siyasi kariyerinde bu kadar başarılı olma sebebini verici profilinde olmasına bağlıyor.

Vericiler karşıdaki insanlar için bir değer oluşturabildikleri için insanlar ile uzun süreli ilişkiler kurabiliyorlar. Böylece insanların başı sıkıştığında ya da ihtiyacı olduğunda akla gelen isim oluyorlar.  Bu yardımları geri çevirmediği için insanlar da ona karşı kendini borçlu hissediyordu ve muhakak iyiliklerinin karşılığını iş hayatında alabiliyorlar.

Kısacası iş hayatında hırslı olup başkalarının üstüne basmaktansa insanlara yardım edip karşı tarafın da yükselmesine yardımcı olmanın iş hayatında size çok ciddi geri dönüşleri olacak.  Bu yardımı karşılıksız yapmanız bile size kısa zamanda pozitif bir katkı sağlayacağını göreceksiniz. O yüzden her gün insanlara yardımcı olmaya gayret edin. Emin olun müfakatını bir yerlerde bir gün alacaksınız.

 
Etiketler: İŞ, DÜNYASINDA, BAŞARILI, OLMANIN, YOLU,
Yorumlar
Haber Yazılımı