Yazı Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 14:57
 
KONYA YÖRESİNDEN BİR LEZZET; TANDIR KEBABI
Mehmet Şef'le Mutfak Sırları
 
 

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük ili ve en kalabalık yedinci şehrinden biri olan Konya, Anadolu’nun tahıl ambarı olarak hem zengin mutfak kültürüne hem de tarihi bir dokuya sahip olmanın yanı sıra ülkemizin en önemli sanayi kentlerinden birisidir. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan ÇATALHÖYÜK, 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine alınmış, Anadolu Selçukluları’nın ve Karamanoğulları’nın başkentliğini yapmıştır.
Konya, tam 16 kez Osmanoğulları ve Karamanoğulları arasında el değiştirmiş, Sultan II Mehmet (Fatih), son olarak 1467 yılında kenti son kez fethederek Osmanlı topraklarına katmıştır.
Tuz Gölü’nün bir bölümü, Türkiye’nin ikinci büyük gölü Beyşehir Gölü ile Akşehir Gölü, Suğla Gölü, Ereğli Akgöl, Ilgın ve Yunak Gölleri, tatlı su olmaları nedeniyle, tarım alanlarına can veren ırmaklarla beslenir ve ekolojik sisteme katkı sağlarlar.
Mevlana Müzesi, Atatürk Evi Müzesi, Arkeoloji Müzesi ile tarihi yapılar olarak Karatay Medresesi, Sırçalı Medrese, İnce Minare, başlıca yapılardır. 1220 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubad tarafından inşa edilen Alaeddin Camisi, aynı adı taşıyan tepe üzerine inşa ettirilmiştir. Sekiz Anadolu Selçuklu Sultanı bu tepede gömülüdür. Mevlana’nın ölüm yıldönümlerinde düzenlenen; Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arus), her yıl Aralık ayında düzenlenerek, binlerce insan tarafından anılıp, Konya ve turizm için önem arz etmektedir.
Konya, yazımın başında da belirttiğim gibi, zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Kuzu ve koyun etiyle yapılan yemekler ve hamur işleri oldukça çeşitlilik gösterir. Birçok ürünü Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan Coğrafi işaret alarak tescillenmiştir. Bunlar arasında; Konya etli düğün pilavı, Konya etli ekmeği, Konya peynir şekeri, Akşehir kirazı, Ereğli beyaz kirazı, Ereğli siyah havucu, Kadınhanı tahinli pidesi, Akçabelen (Çetmi) şeker fasulyesidir. Yöreye özgü diğer lezzetlere gelince, çorba çeşitleri olarak; Arabaşı, tutmaç, toyga, yoğurt ve bamya çorbalarıdır. Üçgen katlanan Mevlana böreği ile Konya mantısı, Konya gevreği, tandır böreği ve yanında, kaymaklı sacarası tatlısı, Mevlana lokumu, kahvaltılık olarak hatmigül reçeli, beyaz kiraz reçeli ve iğde reçeli ile doğal içecekler olarak; zambak şerbeti, gelincik şerbeti, Seydişehir’e özgü badem ve keçiboynuzu şurubu, dillere destan ürünlerdir. Et yemekleri olarak, Konya usulü Tandır kebabı, fırın kebabı, tandırda çebiç, Konya tiridi, ekşili kebap, susuz kebap, kaburga söğürmesi, yörenin diğer lezzetleridir.
Yazımıza başlık olan Tandır kebabına gelecek olursak, önce malzeme listesini, sonra hazırlanışını anlatarak bu haftaki yazıma son vermek ve bir sonraki yazımda, farklı bir lezzette buluşmak üzere, sizlere şimdiden afiyet olsun diyorum.
MALZEMELER (6 kişilik)
1 adet kuzu kol (ortalama 1,5 kg.)
1 adet havuç
1 adet kuru soğan
2 adet kuru soğan veya taze soğan (marinasyon için)
1 baş sarımsak
1 adet tatlı elma
6 adet tane karabiber
4 adet defne yaprağı
1/3 maydanoz sapı
1 çay bardağı ayçiçeği yağı
6 adet lavaş ekmeği
Yeterince taze kekik, su, tuz
HAZIRLANIŞI
Kuzu kol marinasyonu için bir tencerede ayçiçeği yağını ısıtın. Soğanları dörde bölün ve kuzu kolu içine yerleştirerek, arkalı-önlü, yaklaşık 20 dakika kızartarak mühürleyin.
Daha sonra eti ve tüm malzemeleri geniş bir tepsiye alın. Üzerine 2 su bardağı su dökerek, tepsi üzerine alüminyum folya çekerek, önceden ısıtılmış ve 180 veya 200 dereceye ayarlanmış fırında yaklaşık iki saat pişirin.
Fırından çıkardığınız tepsideki etleri kemiklerinden ayırın. Sunum için tabağa lavaşları serin ve üzerine tandır eti ile yanında kuru veya taze soğan ile birlikte servis edin. Yanında iç pilav ve içecek olarak ayran ikram edilmesi tavsiye edilir. Yöreye veya servisin içeriğine göre, farklı sunum şekilleri de değişiklik gösterebilir.

Afiyet Olsun:)

 
Etiketler: KONYA, YÖRESİNDEN, BİR, LEZZET;, TANDIR, KEBABI,
Yorumlar
Haber Yazılımı