Yazı Detayı
07 Nisan 2021 - Çarşamba 13:22
 
LEVREK BALIĞININ ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ
Mehmet Şef'le Mutfak Sırları
 
 

Levrek, özellikle Avrupa ülkeleri arasında en yaygın ve en fazla tüketilen deniz balıklarının başında gelir. Genelde tüm otellerin ve restoranların menülerini süsleyen, farklı sunum ve görselleri ile misafirlerine sunum yapılan, balık sevenlerin de genelde hayır diyemeyeceği lezzetli bir balık türüdür. Hem doğal avcılık hem de balık çiftliklerinde üretim yolu ile büyük miktarda levrek üretimi sağlanır. Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerinden denize kıyısı olan, neredeyse tüm ülkelerde ticari olarak levrek balığı üretimi yapılır. Ülkemizde dört mevsim tezgâhlarda bulunan levrek balığı ortalama fiyatı ve kolay bulunabilir olması nedeniyle, çipura ile birlikte halk arasında en çok tercih edilen balıklar arasında yer alır. Beyaz etli ve çok lezzetli bir balık olan levrek balığının 100 gramında 24 gram protein bulunur ve aynı miktarı 97 kaloridir. Kalsiyum, fosfor, potasyum, A vitamini, sodyum ve Omega-3 gibi vitaminler bakımından oldukça zengindir. Ayrıca, Kış hastalıklarından korumasının yanı sıra kalp ve damar hastalıkları ile göz sağlığına faydası nedeniyle oldukça tercih edilir.
KÜLTÜR BALIĞI ÜRETİMİNDE AVRUPA’DA 5 SIRADAYIZ.
Ülkemizde, 1990’lı yıllardan itibaren avlanan balık miktarının düşmesi, kültür balıkçılığının ivme kazanmasına neden olmuştur. Son 10 yılda kültür (çiftlik) balıkçılığı da büyük bir gelişme göstermiş ve önemli bir ihracat ürünü olmuştur. Ülkemizde üretilen 165 bin ton ürünün 80 bin tonu levrek ve çipura, 85 bin tonu ise alabalıktır. Türkiye, kültür balıkçılığında dünyada 29. Avrupa’da ise 5. sıradadır.
LEVREK BALIĞININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Levrek, sırtında ayrılmış iki yüzgeci bulunan, geniş ağızlı bir balıktır. Solungaçları üzerinde kendine has dikenler bulunur. Geniş ağızlı, etçil ve avcı bir balık olan levrek, Atlantik Okyanusu’nun kuzeydoğusundan Akdeniz, Ege ve Karadeniz’e kadar geniş bir bölgede yaşayabilir. Genelde geceleri yemlenir. Ocak-Mart ayları arasında yumurtlama dönemine girer. En lezzetli dönemi Mayıs- Kasım ayları arasıdır. Boyları 40 ila 100 cm. arasındadır. 40 cm. altındaki boyları “ispendek” olarak anılır. Çeşitli tuzluluk oranlarını tolore edebilen bir balık grubu arasındadır. Levrek, sırtı esmer-koyu gri, yan bölgeleri gümüş, bazılarının göbek kısmı ise sarımsı beyaz renktedir. Levrek balığının tavada, fırında, kiremitte, kağıtta ve ızgarada pişirilmesinin yanı sıra buğulaması da oldukça tercih edilir. Levrekten bu kadar bahsettikten sonra, okurlarıma levrek ızgara tarifi yapmadan geçmek istemem. Şimdiden afiyet olsun.
MALZEMELER
2 orta boy levrek
3 yemek kaşığı ayçiçeği yağı
Yarım limonun suyu
1 diş sarımsak
Yeterince tuz, kırmızı toz biber, karabiber
HAZIRLANIŞI
Levreklerin pullarını ve içini temizleyip yıkayın ve kağıt havlu ile kurulayın. Bir diş ezilmiş sarımsak, kırmızı toz biber ve yağ ekleyerek balıkların içine ve dışına sürerek, 30 dakika kadar sosta bekletin. Daha önceden ısıtılmış ızgarayı bezle silip, hafif yağlayın. Izgara, yeterince kızgınlığa ulaşınca balıkları ızgaraya yatırarak, 7 veya 10 dakika kadar pişirin. Izgarada pişirilme esnasında püf noktası, balık pişince ızgarada hafiften gevşer. Ters çevrilerek, diğer yüzü de pişirilir ve sıcak olarak servis edilir.
LEVREK IZGARA SUNUMU NASIL YAPILMALIDIR?
• Levrek ızgara sunumu, her chef veya usta tarafından farklı sunulabilir. Genelde ızgara levrek, bazen fileto olarak bazen de tüm şekilde pişirilerek sunum yapılmaktadır. Levrek tabağında garnitür şekilleri de farklı olabilmektedir. Örneğin ıspanak kulesi, fırın patates, kremalı patates, sadece yeşillik vb. şekillerde çoğaltılabilir. Ziyafet sonrası balık yanında tatlı yemek önemlidir. Nedeni ise, balık ağır metal içeren bir yapıda olduğu için, yedikten sonra bulantı olmaması için, levrek yanında salata, özellikle bol limonlu roka salatası tavsiye edilir. Tatlı olarak da tahin helvası, irmik tatlısı veya baklava benzeri tatlılara yer verilebilir.

 
Etiketler: LEVREK, BALIĞININ, ÖNLENEMEZ, YÜKSELİŞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı