Yazı Detayı
03 Ocak 2020 - Cuma 13:22
 
Yazıyor, Yazıyor
Mehmet Anıl KORKMAZ
 
 

Yine bir tezkere meselesiyle toplanan gündeme ilişkin söz almış bulunmaktayım.

Öncelikle şu sorunun cevabını vermeden oylamaya geçilmemesi düşüncesindeyim. Suriye bizim komşumuzdu. Egemenlik haklarını falan dikkate almadan Cumhurbaşkanının adına Barış Pınarı dediği harekâtı başlattık ve yeni yıla girdiğimizde toprağa verdiğimiz bir şehit cenazesi de dâhil olmak üzere negatif neticeler dışında pozitif hiç bir netice almış değiliz.

Suriye harekâtının bir diğer yansıması da diplomasisini emek emek ilmik ilmik ördüğümüz Astana Protokolünün yırtılması olmuştur. Bugün sınır ötesindeki gözlem noktalarımız Suriye ordusunun kuşatması altına girmiş, sınırımıza her hafta 40 50 bin göçmen yığılır vaziyete gelmiştir. Soruma gelecek olursam; Suriye tezkeresinin bir şekilde kabul edilebilir bir tarafı var da Libya tezkeresinin Allah aşkına elle tutulur ne gibi bir gerekçesi var?

Hafter güçleri daha düne kadar Kaddafi’yi devirmek için işbirliği yaptığınız güçler değil mi? Şimdi neyine karşı çıkıyorsunuz? Akdeniz’de sınırı kaldırdık dediğiniz anlaşmayı hangi devlet tanıyor? Daha dün Fransa ile Mısır tanımadığını beyan etmediler mi? Bu iki devlet başta olmak üzere hemen her Birleşmiş Milletler üye devleti Hafter’i desteklemektedir. Dış işleri bu koşulda boş işleri olarak mı vazife görmektedir.

Tarih ders alınmadığı sürece tekerrürden ibarettir. Aynı matematik gibi 2 kere 2’yi tersten de çarpsan düz de çarpsan sonucu değişmeyecektir. Bir Suriye meselesini halledemeyip milyonlarca göçmenle plansız düzensiz koca Türkiye’yi başbaşa bırakan Sayın Cumhurbaşkanı Libya meselesine balıklama dalarak acaba bu sefer ülkemiz açısından neyi hedeflemektedir.

Sayın Fuat Oktay’a bakarsak “Her şeyin sonunu düşünen kahraman olamaz” diyerek memleket meselelerine artık bir dizi senaryosu gözüyle baktığını görmüş oluruz. Ama Mehmetçiğin kahramanlık peşinde koşmaya ihtiyacı yoktur çünkü Mehmetçik zaten kahramandır.

Saygıdeğer meclis üyeleri biz bu tezkereye karşıyız. Sadece bu tezkereye değil; Mehmetçiğin birkaç hayalperestin hülyaları için nerede olursa olsun kullanılmasına karşıyız. Sırf ekonomi konuşulmasın diye Mehmetçiğin yapay gündemlere alet edilmesini kınadığımı beyan ediyorum. Gelin bu işten dönelim dün 1 Mart tezkeresine hayır diyebilen irade bugün inşallah yine hayır diyecek ve bir ömür hayırla yâd edilecektir.

 
Etiketler: Yazıyor,, Yazıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı